Osocze Bogatopłytkowe

Czym jest osocze bogatopłytkowe i dla kogo ten zabieg jest przeznaczony?

 • preparat krwiopochodny, który jest pozyskiwany z krwi pacjenta
 • bogate w komórki i czynniki wzrostu – peptydy, które pobudzają inne komórki do podziału i są potrzebne do odnowy biologicznej tkanki skóry
 • przeznaczone dla pacjentów, których skóra wymaga biostymulacji i odbudowy
 • zabieg stworzony dla alergików, którzy są uczuleni na składniki preparatów uzupełniających zmarszczki, ponieważ preparat powstały z własnej krwi jest biologicznie obojętny i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej
 • to alternatywa dla kobiet, które obawiają się nienaturalnego wyrazu twarzy po wstrzyknięciu botoksu lub z różnych powodów medycznych nie mogą lub nie chcą poddać operacji plastycznej w celu likwidacji zmarszczek

Na czym polega zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Zabieg polega na pobraniu własnej krwi pacjenta, którą następnie odwirowuje się z odpowiednią prędkością i w odpowiednim czasie. Następnie pobiera się do strzykawki osocze i podaje w skórę pacjenta. Przed zabiegiem stosuje się krem znieczulający. Czas zabiegu to ok. 60 min. Zalecana ilość wykonanych zabiegów to od 3 do 6, co ok. 2 – 4 tygodnie. Dla podtrzymania efektu wykonujemy 1 do 2 zabiegów w ciągu roku.

Zalety:

 • bez ryzyka wystąpienia alergii i nietolerancji
 • naturalne procesy naprawcze
 • naturalne odmłodzenie
 • skuteczny długotrwały efekt
 • stymulacja komórek macierzystych do namnażania
 • mało inwazyjny zabieg
 • pobudzenie wytwarzania nowego kolagenu
 • minimalny dyskomfort pacjenta
 • całkowicie naturalny i biokompatybilny
 • krótki okres rekonwalescencji

Efekty zabiegu:

 • rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, poprawa elastyczności, gęstości i napięcia skóry
 • wygładzenie zmarszczek i bruzd dzięki stymulacji komórek
 • poprawa ukrwienia skóry
 • przebudowa włókien kolageinowych
 • przyspieszenie procesów gojenia się skóry

 

Wskazania: 

 • rewitalizacja (skóra zmęczona bez napięcia, niejednolity kolor, wiotka)
 • oznaki starzenia się skóry (bruzdy, zmarszczki, skóra zapadnięta, zmniejszona gęstość, worki pod oczami)
 • przebyte zabiegi medycyny (regeneracja skóry)
 • łysienie androgenowe
 • poprawa kolorytu skóry
 • blizny potrądzikowe

Przeciwskazania:

 • ciąża i karmienie piersią
 • choroby nowotworowe
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych
 • aktywna opryszczka lub inne zakażenia skóry
 • choroby krwi
 • HIV

 

CZYM JEST TEST PRENATALNY I TRYMESTRU WEDŁUG ZASAD FMF ?

Najdokładniejsza na świecie, nieinwazyjna diagnostyka wad genetycznych płodu i ciężkich powikłań ciąży o czułości do 95%.

To badanie w czasie ciąży, które najlepiej wykonać około 12 tygodnia ciąży. Jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Pozwala określić ryzyko wystąpienia u dziecka trisomii chromosomu 21, 18, 13.

Jak przebiega badanie ?

Test prenatalny wg FMF polega na wykonaniu pełnego, rozszerzonego badania USG oraz biochemicznego oznaczenia krwi matki, najlepiej w 12 tygodniu. Przebiega jak zwyczajne badanie krwi. W badaniu mierzy się poziom białka PAPP-A i wolnej podjednostki ?HCG, najlepiej w dniu badania USG lub w dnia następnego.

Kto może wykonać badanie ?

Badanie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi FMF może być wykonane wyłącznie przez lekarza certyfikowanego i audytowanego przez tę organizację (Fetal Medicine Foundation w Londynie). Lista certyfikowanych lekarzy znajduje się pod linkiem : https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT Taki certyfikat posiada przyjmująca w Chłodna Med lek. Małgorzata Achremczyk.

Dlaczego warto wykonać test ?

Ponieważ ma on aż ponad 90% wykrywalności i tylko 5% wyników fałszywie dodatnich w kierunku wykrycia trisomii chromosomu 21, 18, 13 ( czyli zespołu Downa, Edwartsa oraz Pataua)

Jak długo czeka się na wyniki ?

W większości placówek okres oczekiwania na wyniki wynosi ok. dwóch tygodni. Chłodna Med to JEDYNA placówka w Radomiu, w której na wynik czeka się 1 DZIEŃ.

Nowoczesny sprzęt najwyższej jakości oraz wykwalifikowani specjaliści to powody, dla których warto wykonać test prenatalny I trymestru właśnie w przychodni ChłodnaMed!

USG Doppler – pytania i odpowiedzi

obraz usg

Pytania i odpowiedzi : USG Dopplera

Ultrasonografia to najpopularniejsze badanie, za pomocą którego można uzyskać obraz tkanek i narządów. Jego szczególną odmianą jest USG Dopplera, które świetnie sprawdza się w diagnostyce chorób układu krążenia. Pozwala ono ocenić przepływ krwi w dużych tętnicach i żyłach, a także zapobiec wystąpieniu poważnych schorzeń seusg dopplerrcowo-naczyniowych. Jest metodą nieinwazyjną, bezbolesną oraz niegroźną.

Kiedy wykonuje się badanie Dopplerowskie ?

USG Dopplera najczęściej stosuje się , kiedy istnieje podejrzenie chorób zastawek serca, przetok naczyniowych, kiedy występują zaburzenia krążenia, a także objawy niedokrwienia narządów. Badanie to pozwala wykryć wszelkie zmiany w tempie oraz kierunku przepływu krwi. Dzięki temu można zdiagnozować schorzenia układu krążenia nawet we wczesnym stadium i zapobiec wystąpieniu poważniejszych schorzeń, tj. zawału, czy udaru mózgu. Badanie Dopplerowskie jest w stanie wykryć m.in. zwężenia i niedrożności w tętnicach, a także zakrzepicę, czy niewydolność zastawkową żył.

Co można badać podczas USG Dopplera ?

USG Dopplera pozwala m. in. na badanie serca, podczas którego można wykryć wady zastawek. Ten rodzaj USG umożliwia także przeprowadzenie badań tętnic szyjnych oraz podobojczykowych, które pozwalają dostrzec np. ich zwężenie. Pierwsze z nich wykonuje się w przypadku częstych omdleń, drugie natomiast w przypadku objawów niedokrwienia kończyn dolnych. Ultrasonografia Dopplerowska umożliwia również badanie tętnic kończyn dolnych, które najczęściej wykonuje się w przypadku żylaków. Ta technika pozwala także na badanie narządów wewnętrznych ? wątroby, trzustki, śledziony, nerek, w celu wykrycia ich niedokrwienia, czy pewnych zaburzeń w funkcjonowaniu. USG Dopplera umożliwia również badanie narządów płciowych (zwykle wykonuje się w przypadku niepłodności), a także badanie guzów w celu sprawdzenia ich zezłośliwienia.

Jak przygotować się do USG Dopplera ?

Badanie nie wymaga niemal żadnego specjalnego przygotowania. Jedynie w przypadku badania wątroby i tętnic nerkowych należy przyjść na czczo.  Wykonuje się je niezależnie od wieku, może być wielokrotnie powtarzane. Jest nieinwazyjne oraz bezbolesne, więc nie wymaga znieczulenia. Jedyna praktyczna wskazówka dotyczy ubioru. Warto założyć luźniejszą odzież, gdyż podczas USG należy odsłonić badane miejsce (nie jest to natomiast konieczne, można również zdjąć konkretną część garderoby).

Jak wygląda przebieg badania ?

W gabinecie najpierw należy odsłonić badaną część ciała i  ułożyć się na łóżku. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel (może być nieco chłodny), który ułatwia przepływ fal ultradźwiękowych. Następnie przykłada głowicę USG do badanego miejsca, dzięki czemu może obserwować obraz na ekranie monitora. Od zwyczajnego USG, badanie Dopplera różni się m.in. tym, że towarzyszy mu efekt dźwiękowy ? imitacja szumu przepływu krwi. Zakłócenia w dźwięku są także nośnikiem informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Wyniki można otrzymać zaraz po badaniu. Lekarz opisuje wszelkie zmiany, ich wygląd oraz umiejscowienie. W najnowocześniejszych aparatach, obraz na ekranie jest kolorowy, a wydruk wyników zawiera przejrzysty wykres lub rysunek.

Gdzie można wykonać USG Dopplera ?

Ze względu na niezwykle szerokie zastosowanie i nieinwazyjność tej techniki, badanie Dopplerowskie jest bardzo popularne. Jednak tylko niektóre kliniki umożliwiają wykonanie tego USG przy pomocy najnowocześniejszych aparatów, a z kolei jedynie te dają gwarancję dokładnego i rzetelnego badania. Dlatego warto uważnie wybrać miejsce wykonania tego USG. Zapraszamy do przychodni CHŁODNAMED, która jest wyposażona w wysokiej klasy, nowoczesny sprzęt do wykonywania Ultrasonografii Dopplera. Należycie zadbamy o Państwa komfort, sprawdzając stan zdrowia.

Na co komu szkoła rodzenia?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że narodziny dziecka to kompletna rewolucja w życiu rodziny. Warto więc tę zmianę powoli oswajać. Można oczywiście skoczyć na głęboką wodę i eksperymentować na żywym organizmie, ale efekt będzie zależał wprost proporcjonalnie do naszych zdolności przystosowawczych oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem. Szkoła rodzenia oczywiście nie da recept ?na całe zło?, ale wiele typowych sytuacji, z którymi mogą się zetknąć młodzi rodzice, zostanie podczas zajęć omówionych ? od wyprawki po niezbędne wyposażenie dla dziecka przez poród i pielęgnację noworodka. To podstawowe spectrum tematów omawianych na zajęciach w szkole rodzenia.

Sercem szkoły rodzenia jest położna. To ona prowadzi edukację przedporodową dla przyszłych rodziców. Dlatego, wybierając placówkę, warto sprawdzić kompetencje i doświadczenie położnej, szczególnie to, czy ma za sobą doświadczenie w pracy w szpitalu na sali porodowej.

Nazwa szkoła zobowiązuje, czego więc nauczą się przyszli rodzice? Po pierwsze zyskają informację o obowiązkach i prawach pacjenta, co bardzo przydaje się w rzeczywistości szpitalnej. Szczegóły, które często umykają w sytuacji stresu ? a więc, co zabrać ze sobą do szpitala. Przyszli rodzice dowiedzą się również jak rozpoznać, że ?to już?, czyli kiedy jechać do szpitala. Dostaną rzetelną wiedzę na temat porodu, jego etapów oraz tego jak radzić sobie z bólem porodowym, jak próbować go zminimalizować. Duże emocje budzą zawsze zajęcia z pielęgnacji noworodka, kiedy przyszli rodzice ćwiczą na lalkach-niemowlętach. Tatusiowie będą mogli dowiedzieć się co kobieta czuje w ciąży, podczas porodu i po porodzie oraz czym to jest spowodowane, zrozumieć ją oraz jak pomagać i wspierać w tym trudnym dla niej okresie.

Menu Title